چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 13 اسفند 1396 10:50

اصول حافظه انسان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اصول حافظه:

اصول مربوط به حافظه‌ی فوق العاده که به دست یونانی‌ها وضع شده بود ، دقیقا با اطلاعاتی که اخیراً در مورد نیم کره‌های چپ و راست مغز کشف شده اند ، مطابقت دارد. یونانی‌ها بی هیچ مبنای علمی دریافتند که برای خوب به خاطر آوردن باید تمام جنبه‌های حافظه‌تان را در نظر بگیرید.

 1. جابجایی حس / حس گرایی

جابه جایی حسی به ترکیب حس‌ها اشاره می‌کند. اکثر حافظه‌های طبیعی ، بزرگ و تمام فنون مهم تقویت حافظه ، حساسیت فزاینده‌ای را در هر کدام از حس‌هایشان توسعه دادند و سپس این حس‌ها را برای ایجاد قدرت یادآوری افزایش یافته ، با هم ترکیب کردند. یافته‌ها نشان می‌دهند که برای توسعه ی حافظه ، حساسیت بیش از پیش ، و پرورش منظم حس‌های زیر ضروری است.

بینایی – شنوایی – بویایی – چشایی - لامسه – حس جنبش در ماهیچه

 1. حرکت

در هر تصویری از تقویت‌کنننده های حافظه ، حرکت محدوده‌ی عظیم دیگری از احتمالات را برای برقراری ارتباط و در نتیجه یادآوری آن تصویر به مغز شما اضافه می‌کند. همانطور که تصاویر شما حرکت می‌کنند آنها را به تصاویر سه بعدی تبدیل کنید. از ریتم هم به عنوان قسمت فرعی حرکت در تصاویر ذهنی‌تان بیشتر باشد ، برجسته تر خواهند بود و بنابراین آنها را بیشتر به خاطر خواهید آورد.

 1. پیوند

هرچه را که دوست دارید حفظ کنید ، فقط اطمینان حاصل کنید که آنرا با چیز ثابتی در محیط ذهنیتان ارتباط یا پیوند داده اید ، یعنی سیستم گیره‌ای.

 1. جنسیت

همه‌ی ما در این زمینه حافظه ی خوبی داریم از آن استفاده کنید!

 1. شوخی

هرچه تصاویرتان را خنده دارتر ، مضحک تر ، مسخره‌تر و غیرواقعی‌تر بسازید ، فراموش نشدنی تر خواهند بود. از حافظه‌تان لذت ببرید.

 1. تخیل

تخیل سرچشمه‌ی حافظه شماست. انیشتین می‌گفت : « تخیل از دانش هم مهم‌تر است. چون دانش محدود است ، در حالی که تخیل تمام هستی را در بر می‌گیرد، پیشرفت را ترغیب می‌کند و تکامل را می‌آفریند.» هرچه بیشتر قوه‌ی تخیل زنده‌تان را در زمینه‌ی حافظه بکار بگیرید ، حافظه بهتری خواهید داشت.

 1. عدد

عددگذاری به اصل نظم و ترتیب ، دقت و کارآیی بیشتر می‌بخشد.

 1. نمادگرایی

جایگزین کردن یک تصویر معنادار برای مفهومی عادی ، خسته‌کننده ، یا انتزاعی ، احتمال به خاطرآوردن یا استفاده از نمادهای سنتی مثل علامت توقف یا لامپ روشن را افزایش می‌دهد.

 1. رنگ

هر وقت برایتان امکان‌پذیر باشد از طیف کامل رنگین کمان استاده کنید تا ایده‌هایتان را رنگی تر و در نتیجه به یادماندنی تر کنید.

 1. نظم و ترتیب

نظم یا ترتیب در ترکیب با اصول دیگر ف منبع بسیار سریع تری را امکان پذیر می‌کند و احتمال دستیابی اتفاقی به اطلاعات را در مغز را افزایش می‌دهد. کوچک به بزرگ ، گروه‌بندی با رنگ‌ها ، تقسیم‌بندی از نظر طبقه و اجتماع درجه بندی شده مثال هایی از این اصل است.

 1. تصاویر مثبت

در اغلب اوقات ، یافته‌ها نشان می‌دهند که تصاویر مثبت و خوشایند برای حافظه مناسب تر هستند چون باعث می‌شوند که مغز برای بازگشت به آن تصاویر تمایل بیشتری داشته باشد. در مورد بعضی از تصاویر منفی خاص ، حتی اگر تمام اصول بالا را به کار بگیریم ، اگر چه به نوبه‌ی خود به یادماندنی هستند ، ممکن است توسط مغز مسدود شوند. چون از نظر مغز ، بازگشت به چنین تصاویری ناخوشایند خواهد بود.

 1. مبالغه

در تمام تصویرتان ، در اندازه (بزرگی و کوچکی ) ، شکل و صدا و در نتیجه در قابلیت حفظ کردن ، مبالغه کنید.

 

 

خواندن 1253 دفعه